TIME shpall princin saudit Mohammed bin Salman si njeriun e vitit

Princi saudit i Kurorës, Mohammed bin Salman është shpallur njeriu i vitit nga revista prestigjioze “Time”. Çmimi u shkon atyre që kanë pasur ndikim gjatë vitit që po lëmë pas. 32 vjeçari mori 24 për qind të votave, ndërsa lëvizja “MeToo”, kundër sulmeve seksuale dhe ngacmimeve mori vendin e dytë. Në vendin e tretë me 5 për qind të votave ishin tre kandidatë;

Çmimi u shkon atyre që “për më mirë ose më keq” ndikuan vitin. 32 vjeçari shënoi 24 për qind të votave, me lëvizjen #MeToo kundër sulmit seksual dhe ngacmimeve që vinin në vendin e dytë me një krahasim modest gjashtë për qind të votave.

Me këtë zgjedhje, princi saudit që pritet të marrë frenat e drejtimit të vendit, arrin Hillary Clinton, Vladimir Putin dhe Papën për zgjedhjen e njerëzve të vitit nga revista.

Ndërkohë që princi është lavdëruar për nxitjen e reformave në Mbretërinë Saudite, duke lejuar që gratë të udhëtojnë ligjërisht me makina.

Bin Salman ka premtuar të modernizojë Arabinë Saudite duke diversifikuar ekonominë larg nga varësia e saj nga nafta, duke liruar kufizimet në argëtim dhe duke reduktuar fuqinë e policisë fetare.

Princi ishte pas një goditje të çuditshme të korrupsionit në nëntor, që çoi në arrestimin e më shumë se 200 biznesmenë të pasur dhe anëtarë të familjes mbretërore në hotelin luksoz “Ritz Carlton”. Shumë prej tyre kanë dhënë miliona dollarë në këmbim të lirisë.

Aksioni u përshëndet nga presidenti amerikan, por kritikët thonë se princi po godiste kundërshtarët më të fuqishëm. Shumë prej të arrestuarve dhanë rreth 70 për qind të pasurisë së tyre.