Tornadot në SHBA: Numri i të vdekurve rritet pasi stuhitë ekstreme shkatërrojnë disa shtete – VIDEO

Të paktën 21 persona kanë humbur jetën pasi një seri tornadosh shpërthyen në pjesë të Jugut dhe Mesperëndimit të Shteteve të Bashkuara.

Shtëpitë u shkatërruan dhe mijëra mbetën pa energji pasi tornadot shkaktuan shkatërrime në disa shtete.

Arkansas pa automjete të përmbysura, pemë të rrëzuara dhe linja elektrike të shembura.

Pesë persona u raportuan të vdekur atje – si dhe shtatë në Tenesi, katër në Illinois dhe tre në Indiana. Alabama dhe Misisipi gjithashtu patën viktima.

Paralajmërimet për motin ekstrem, duke përfshirë mundësinë e stuhive të forta dhe erërave të forta, ishin mbetur edhe të shtunën në të tretën ditë me radhë. Parashikoheshin edhe erëra të forta dhe breshër.

Gjithsej mbi 60 tornado u raportuan në një numër shtetesh të premten dhe të shtunën nga Qendra e Parashikimit të Stuhive të qeverisë amerikane.

Mbi 590,000 njerëz janë pa energji në disa shtete të vendit, me Ohajon dhe Pensilvaninë që janë më të prekurit, sipas faqes së internetit të SHBA PowerOutage.