Ushqimet që nuk i dinim se kishin efekte anti-inflamatore

Inflamacioni është një pjesë normale e mbrojtjes imune të trupit tonë.

Sidoqoftë, nëse ajo përgjigje imune bëhet kronike, mund të çojë në probleme serioze shëndetësore të tilla si sëmundjet e zemrës, sëmundjet kronike të traktit të poshtëm të frymëmarrjes, artriti, sëmundja e Alzheimerit dhe goditja në tru.

Ne mund të zvogëlojmë inflamacionin duke shmangur ushqime të caktuara që shkaktojnë inflamacion, të tilla si mishi i përpunuar, sheqeri i shtuar dhe yndyrat e ngopura. Por ka edhe ushqime që mund të zvogëlojnë inflamacionin

Kerpudhat
Kërpudhat janë të pasura me antioksidues. Ato janë një nga burimet më të mira të selenit, një mineral esencial me efekte të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Qepët
Qepët nuk janë vetëm një përmirësues i shijes, por janë edhe tepër ushqyese. Ne jemi të njohur me hudhrën si një përbërës anti-inflamator, por qepa ofron efekte po aq të forta anti-inflamatore. Ajo përmban disa lloje të antioksiduesve që janë treguar të kenë veti të forta anti-inflamatore. Quercetin është një përbërës antioksidues i gjetur në qepë që lidhet me vetitë anti-inflamatore dhe përfitimet për shëndetin e zemrës, përfshirë presionin e ulët të gjakut.

Tofu
Ushqimet e sojës, përfshirë tofu, janë të pasura me komponime bimore të njohura si izoflavone që kanë efekte anti-inflamatore. Falë një profili të balancuar mirë të aminoacideve – së bashku me fibra, mangan dhe përmbajtje të tjera të larta minerale, tofu është një burim i shkëlqyer i proteinave bimore, shkruan.

Drithërat intergale
Drithërat e plota kanë fibra që forcojnë mikrobiomet, si dhe një përqendrim të lartë të mineraleve që mbështesin imunitetin, të tilla si zinku dhe seleni. Një sasi e madhe e fibrave gjithashtu na ndihmon të ndihemi të ngopur.