Ushtria turke shkatërron 4 vendbanime të DEASH-it

Forcat ajrore turke, në kuadër të ofensivës “Mburoja e Eufratit” kanë ndërmarrë sulme ajrore ndaj objektivave të organizatës terroriste DEASH në Siri, ku janë shkatërruar 4 vendbanime të tyre, raporton Anadolu Agency (AA).

Mësohet se 11 terroristë të DEASH-it janë vrarë si pasojë e sulmeve ajrore.

Në një deklaratë me shkrim nga Ushtria turke, thuhet se ofensiva operacioni “Mburoja e Eufratit” i nisur më 24 gusht dhe që synon sigurinë e kufirit të Turqisë më Sirinë është duke vazhduar.

Avionët e ushtrisë turke kanë asgjësuar 4 godina ku banonin militantë të DEASH-it, ndërkohë një avion pa pilot ka asgjësuar 2 automjete të armatosura.