Benzema flet për lëndimin e tij dhe ëndrrën për ta fituar Kupën e Botës

Karim Benzema nuk ka qenë në 100 për qind gjatë javëve të fundit. Sulmuesi ka humbur disa ndeshje të Real Madridit për shkak të lëndimeve të ndryshme duke humbur katër ndeshje radhazi të La Ligas kundër Sevilla, Girona, Rayo Vallecano dhe Cadiz.

Ai gjithashtu humbi ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër RB Leipzig, megjithëse luajti pothuajse gjysmë ore kundër Celtic në Santiago Bernabeu.

Me Kupën e Botës në Katar përpara tij, Benzema është i bindur se pas disa ditësh pushimi do të jetë në gjendje të paraqitet në shfaqjen më të madhe të futbollit.

“Kam pasur disa ngacmime të vogla, asgjë serioze”, ka thënë fillimisht Benzema për Amazon Prime pas një ceremonie të mbajtur për nder të Topit të tij të Artë nga ish-klubi i Lyon.

“Ka ende kohë nga tani deri më 22 nëntor [ndeshja e Francës kundër Australisë]. Unë do të jem në formë të mirë, fizikisht dhe mendërisht gati”.

“Është madhështore. Faleminderit klubit tim Real Madrid, i cili më lejoi të realizoj ëndrrën time, dhe Lyonit, ekipit tim kur u rrita. Është qyteti im. Të shohësh të gjithë këta njerëz dhe tifozë është e jashtëzakonshme”.

Ëndrra Kupës së Botës

Benzema gjithashtu pret me padurim Kupën e tij të parë botërore që nga viti 2014 dhe thotë se fitimi i turneut do të ishte një dhuratë e mirë për ditëlindje.

“Do të ishte një nga dhuratat më të mira të ditëlindjes për mua”.

“Çdo ndeshje do të jetë një finale. Kemi një grup shumë të mirë, do ta marrim ndeshje pas ndeshje. Benzema do të festojë ditëlindjen e tij të 35-të një ditë pas finales”, përfundoi sulmuesi francez.