Challandes, njeriu i mrekullive që po bën një popull të ëndërrojë kualifikimin historik

Tre skuadra të Bundesligës kanë trajnerë zviceranë – Lucien Favre, Urs Fischer dhe Martin Schmidt – ndërsa Bernard Challandes aktualisht është përzgjedhës i Kosovës, një nga Kombëtaret potenciale për tu kualifikuar në Euro 2020.

Këtë sezon, një numër i paparë i trajnerëve zviceranë janë në Bundesligën gjermane, një nga ligat më të mira të futbollit në botë.

Me Lucien Favre nga Vaud, aktualisht një nga trajnerët më të kërkuar të futbollit, Borussia Dortmund shpreson të heqë përfundimisht Bayern Munich nga froni, klubi më i suksesshëm në historinë e futbollit gjerman.

Nën udhëheqjen e Urs Fischer nga Cyrihu, Union Berlin, një klub i klasës punëtore që nga fillimi i tij, ka arritur pozicionin më të lartë në historinë e tij.

Dhe FC Augsburg është duke shpresuar në Martin Schmidt nga Valais. Por këta tre nuk janë të vetmit trajnerë zviceranë që shkëlqejnë jashtë vendit.

Kosova, një nga ekipet më të njohura në play-off të këtij viti në Euro 2020, është gati të kualifikohet në kampionatin e saj të parë ndërkombëtar, duke e dërguar këtë komb të vogël prej dy milionësh në një “ekstazë të vërtetë”. Dhe krijuesi i mrekullive është 68-vjeçari Bernard Challandes nga Neuchâtel, i cili është po aq i çmendur për futbollin. “Fakti që trajnerët tanë po shkojnë jashtë vendit – ashtu si lojtarët tanë – është pa dyshim një nga gjërat më të mira që mund të ndodhin për të promovuar imazhin e futbollit zviceran”, thotë Yves Debonnaire, i kënaqur, trajner në Shoqatën Zvicerane të Futbollit.

Ndjenja e tij ndahet nga Michel Pont, ish-ndihmës trajner i ekipit kombëtar të Zvicrës. “Ata janë ambasadorë të shkëlqyeshëm, duke sjellë besueshmëri në futbollin zviceran dhe duke dëshmuar vetëm atë që mund të bëjmë këtu në Zvicër”, shkruan “houseofswitzerland.org”

Bernard Challandes, i pasionuari

Një vend i ri, një fat i ri. Të gjithë menduan se Bernard Challandes 68-vjeçar nga Neuchâtel i kishte parë të gjitha në karrierën e tij stërvitore – kampionë me Cyrihun, suksese me ekipet e juniorëve të Zvicrës, gjithmonë me kokë të nxehtë dhe pasionant, përcjell albinfo.ch.

Por përvojat e Challandes që nga shkuara në Kosovë mund të tejkalojnë gjithçka që ai ka kaluar më parë, emocionalisht. Pasi mposhti Bullgarinë, Republikën Çeke dhe shkurtimisht trondit Anglinë, skuadra nga ky komb i vogël, i cili u njoh nga bashkësia ndërkombëtare në 2008, ka një shans të mirë për t’u kualifikuar në Euro 2020, e para në histori, përcjell tutje albinfo.ch.

“Challandes është njeriu që qëndron pas këtij zhvillimi të jashtëzakonshëm”, shkroi së fundmi gazeta kryesore ditore e vendit, Koha Ditore.“Ka gjyshe që vijnë tek unë për të më falënderuar, duke më thënë për të gjitha të mirat që po i bëj për vendin e tyre. Nuk e kisha konsideruar ndikimin emocional të të qenit i përzgjedhur për këta njerëz”, është shprehur Bernard Challandes.

Lojtarët e Kosovës vijnë nga diaspora e saj, të rinj që luajnë në 14 ligë të ndryshme, që përbëjnë një ekip të guximshëm dhe të gatshëm të rrezikojnë të gjitha. “Ekipi është i mirë në sulm, megjithëse ndonjëherë është pak i goditur dhe i humbur. Por ata sulmojnë”.

Yves Debonnaire ka rënë nën magjinë e Kosovës. “Ajo që Challandes dhe Kosova kanë së bashku është një martesë pasioni”. Michel Pont shkon edhe më tej. “Me Bernardin nuk ka asnjë moshë, vetëm pasion”.