Demarkacioni procedohet në Kuvend javën e ardhshme

Qeveria e Kosovës do të procedojë javën e ardhshme për ratifikim në Kuvend Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Marrëveshja më e përfolur dhe më e kundërshtuar deri më tani në Kosovë, pritet t’i nënshtrohet procedurës së ratifikimit nga deputetët, me gjithë kundërshtimet e opozitës dhe një numri të deputetëve nga partitë në pushtet.

Procedimin e kësaj marrëveshjeje në Kuvend, e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës Faton Abdullahu.

Ai ka thënë se kryeministri dhe Qeveria e Kosovës i kanë kryer të gjitha obligimet, si në aspektin procedural ashtu edhe atë profesional, që çështja e Demarkacionit të procedohet në Kuvend.

“Konsiderojmë se marrë parasysh të gjitha rrethanat, si qeveri, është në vullnetin e palëve në koalicion dhe ky vullnet me jep të drejtën të konstatojë që së shpejti, pra jo brenda javëve, por brenda ditëve, përkatësisht javën tjetër, të procedohet çështja e Demarkacionit në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë Abdullahu.

Për shkak të tensioneve dhe mungesës së votave në Kuvend për ratifikimin e Demarkacionit, kryeministri Isa Mustafa qëndroi këto ditë në Bruksel, ku ndër tjera, kërkoi nga Bashkimi Evropian pezullimin e ratifikimit të demarkacionit për dy vitet e ardhshme.

Me këtë pezullim, ai kërkoi që për dy vitet në vijim, Kosovës t’i hiqen vizat, me kusht që demarkacioni të ratifikohej pas kalimit të kësaj periudhe kohore.

Megjithatë, Brukseli ka insistuar që marrëveshja të vihet sa më parë në Kuvend për ratifikim.

Po ashtu, edhe Partia Demokratike e Kosovës si partia më e madhe dhe pjesë e koalicionit qeverisës, i ka kërkuar kryeministrit Mustafa që marrëveshja të procedohet në Kuvend dhe në varësi të ratifikimit apo dështimit, pastaj të shihet nëse vendi do të shkojë në zgjedhje.