Forcat izraelite gjuajne me plumba gome femijen qe po luante ne ballkon (Foto)

Nje djalosh 13 vjecar nga Jerusalemi Lindor u plagos ne sy, pasi forcat izraelite e gjuajten ate me plumba gome.

Adoleshenti i quajtur Ayman Hamdan, i cili vinte nga lagjja Issawiya ka humbur perfundimisht shikimin ne syrin e tij te djathte ndersa pretendimet e ushtrise jane te zakonshme: “djali u perpoq te gjuante me gure ne drejtim te ushtareve”.

Por familja e te riut ka nje tjeter shpjegim per ngjarjen. Ata thone se djali ishte duke luajtur me femijet e tjere, dhe se ishte ne ballkonin e katit te dyte te shtepise.

Edhe familjaret e tjere kane thene se e kishin verejtur prezencen e ushtrise ne lagje, dhe prandaj i kishin detyruar femijet te hyjne brenda.

Por ata vazhduan te qendronin ne ballkon, ku njerit prej tyre i erdhi edhe plumbi, njofton Middle East Monitor.

Perdorimi i pumbave te gomes eshte mjeti me i shpeshte qe ushtria izraeite nuk i kursen ndaj te miturve dhe te rriturve. Tensionet mbeten gjithnje po te njejtat, ku bilancet javore te viktimave shpeshhere arrijne ne dhjetera. /MESAZHI/

Nur Ayman Hamdan, a 13-year-old Palestinian from the occupied East Jerusalem who lost his eye after Israeli forces fired a sponge-tipped bullet at the teenager [Twitter]