Gazetari tregon momentin kur kolegia e tij u vra nga forcat izraelite – VIDEO

Ali al-Samudi

Gazetari Palestinez Ali al-Samudi rrëfen momentin kur kolegia e tij, Shireen Abu Akleh, u qëllua dhe u vra nga forcat izraelite.

Të dy Samudi dhe Akleh u qëlluan ndërsa mbulonin një sulm të ushtrisë izraelite në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar të mërkurën.

 

Ja çfarë thotë Ali:

Ali: Ne do të filmonim një bastisje të ushtrisë izraelite,
pastaj filluan të qëllojnë mbi ne,
ata nuk na kërkuan të largoheshim apo të ndaleshim,
na qëlluan,
një plumb më goditi mua dhe një tjetër e goditi Shirinin
dhe e vranë me gjakftohtësi,
sepse ata janë vrasës
dhe specializohen vetëm në vrasjen e palestinezëve.

Intervistuesi: Ata pretendojnë se palestinezët e qëlluan atë?

Ali: Rreth nesh nuk kishte luftëtarë të rezistencës.
Kur ka luftëtarë palestinezë që gjuajnë, ne nuk shkojmë.

Intervistuesi: Faleminderit Ali