Giresse: Mungesa e përvojës te ne mund të ndikojë në rezultate

Kosova po vazhdon përgatitjet për ndeshjen e tretë të qershorit, ku “Dardanët” do të përballen me Irlandën e Veriut në “Fadil Vokrri.

Trajneri Giresse tha se Kosova përbëhet kryesosht nga lojtarë të rinj dhe kjo sipas tij mund të shkaktojë rezultate jo të kënaqshme.

Një ditë para ndeshjes, Kombëtarja e Kosovës mbajti konferencë për media, shkruan Gazeta Express.”Mendoj që para së gjithash është mosha e lojtarëve. Ekipi jon përbëhet nga lojtar të rinjë dhe ndoshta është paksa mungesa e përvojës ndërkombëtare, e cila si rrjedhojë mund të shkaktojë rezultate jo të kënaqshme. Pjesa fizike është shumë e rëndësishme, veçanërisht kur luajmë kundër britanikëve, që vrapojnë shumë, japin shumë. Duhet të përgatitemi sa më mirë, sidomos në duelet në ajër.

I pyetur se edhe sa kualifikime për Botërore, Evropiane dhe Liga të Kombeve do t’i nevojiten Kosovës për t’u pjekur, Giresse tha: “Unë thjesht e sqarova çfarë duhet të kemi për të qenë ekip i madh dhe kjo është përvoja. Dhe pa dyshim kualifikimet, liga e kombeve e këto ndikojnë që lojtarët të pjeken. Mirëpo përveç kësaj duhet të luajmë edhe ndeshje tjera dhe edhe më larg sesa kualifikimet dhe Liga e Kombeve. Kurse ekipet ndaj të cilave luajmë kanë shkuar më lart dhe kjo e bën diferencën.

Kosova e zhvillon lojën ndaj Irlandës Veriore të enjten nga ora 20:45 në “Fadil Vokrri”, kurse të dielën do të udhëtojnë për t’u përballur me Greqinë.