Gjermania do të dërgojë trupa në Misionin Paqeruajtës të BE-së në Bosnjë dhe Hercegovinë

Gjermania do të dërgojë trupa në Misionin Paqeruajtës të BE-së në Bosnjë dhe Hercegovinë, tha sot një zyrtar i lartë, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert u tha gazetarëve në një konferencë shtypi në Berlin se kabineti vendosi të dërgojë trupa në EUFOR Althea, e cila ka qenë aktive që nga viti 2004.

Seibert tha se maksimumi 50 ushtarë do të dërgohen për një vit.

Vendimi i Këshillit të Ministrave duhet të miratohet në Bundestag, ndërsa Seibert tha se pas miratimit në parlament, ushtarët gjermanë do të shërbejnë deri në fund të qershorit të ardhshëm dhe se periudha mund të zgjatet.

Ministria gjermane e Mbrojtjes tha gjithashtu se qeveria federale vendosi të rifillojë pjesëmarrjen në operacionin e BE-së në Bosnjë dhe Hercegovinë në EUFOR Althea.

“Një rajon i qëndrueshëm i Ballkanit Perëndimor ka rëndësi të madhe për ne. Konsultimet e para në Bundestag pritet të zhvillohen më 24 qershor”, thuhet në një postim në Twitter.

Gjermania kishte tërhequr trupat nga EUFOR Althea dhjetë vjet më parë. /aa