Gjermania ende ngurruese për dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock ka shprehur hezitim në lidhje me kërkesën e Ukrainës për t’u furnizuar me avionë luftarakë perëndimorë në fillim të një takimi të ministrave të Jashtëm të G7 në resortin “Weißenhäuser Strand” në bregdetin verior gjerman.

Baerbock vuri në dukje refuzimin e fuqive perëndimore për të vendosur një zonë ndalim-fluturimi në Ukrainë.

Ajo shtoi se Gjermania ka mbajtur një qëndrim të qartë lidhur me furnizimin me materiale për avionët.

Gjatë një vizite në Gjermani, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba bëri thirrje për furnizimin e vendit të tij me avionë modernë dhe sisteme të mbrojtjes kundër raketave.