Irani konfiskon dy cisterna greke në Gjirin Persik, rriten tensionet

Garda Revolucionare paraushtarake e Iranit ka konfiskuar dy cisterna greke të naftës të premten gjatë bastisjeve të helikopterëve në Gjirin Persik, kanë bërë të ditur zyrtarët.

Veprimi dukej se ishte hakmarrje për ndihmën e Athinës në konfiskimin e naftës së papërpunuar nga SHBA-ja nga një cisternë me flamur iranian këtë javë në Detin Mesdhe për shkak të shkeljes së sanksioneve dërrmuese të Washingtonit ndaj Republikës Islamike, raporton Associated Press.

Bastisja shënon incidentin e parë të madh në det në disa muaj pasi tensionet mbeten të larta midis Iranit dhe Perëndimit lidhur me marrëveshjen e tij të prishur bërthamore me fuqitë botërore.

Ndërsa Teherani po e zgjeron pasurinë e saj me uranium më shumë se kurrë më parë, shqetësimet rriten se negociatorët nuk do të gjejnë një mënyrë për t’u kthyer në marrëveshje – duke rritur rrezikun e një lufte më të gjerë.

Garda lëshoi ​​një deklaratë duke njoftuar sekuestrimin dhe duke akuzuar cisternat për shkelje të paspecifikuara.

Nour News, një faqe interneti e afërt me Këshillin e Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit, paralajmëroi pak kohë më parë se Teherani po planifikonte të ndërmerrte “veprim ndëshkues” ndaj Greqisë pasi ndihmoi SHBA-në në kapjen e naftës ditë më parë nga cisterna me flamur iranian, Lana. /koha