ISIS hedh në erë xhaminë më të njohur të Mosulit

Xhamia me e frekuentuar ne Mosul te Irakut, e quajtur Grand Al Nuri, e njekohesisht me e njohura ne kete rajon, eshte hedhur ne ere nga militantet e organizates terroriste ISIS.

Njoftimin per kete veprim terrorist e ka njoftuar ushtria irakiane dhe burime te tjera irakiane. Ne anen tjeter, ISIS e akuzon koalicionin e udhehequr nga SHBA per kete sulm sic thane ata “ajror”.

Diteve te fundit, focat irakiane te mbeshtetura nga koalicioni i udhehequr nga SHBA kane thelluar marrjen e kontrollit ne disa pjese te qytetit irakian qe po mbahet nga ISIS-i.

Xhamia “Grand al-Nuri” eshte xhamia ne te cilen lideri i ISIS-it Abu Bakr al-Baghdadi beri nje paraqitje te rralle ne qershor te vitit 2014, dhe beri nje fjalim ku edhe e vetshpalli “kalifatin”.  /MESAZHI/