Konsumimi i Omega-3 rrit jetëgjatësinë tuaj deri në 5 vite

Herë pas here, studimet kanë vërtetuar se ngrënia e ushqimeve të duhura mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm.

Shtimi ose heqja e disa gjërave nga dieta mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin e zemrës dhe trurit tuaj.

Tani, një studim i ri ka gjetur se ajo që hani mund t’ju ​​ndihmojë të jetoni më gjatë. Një lloj ushqimi në veçanti duke se zgjat jetën tuaj deri në pesë vjet. Sipas studimit të botuar në “The American Journal of Clinal Nutrition”, shtimi i ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3 mund të rrisë jetëgjatësinë.

Shtoni më shumë Omega-3 në dietën tuaj: Edhe një ndryshim i vogël mund të bëjë një ndryshim të madh

Studimi është rezultat i një bashkëpunimi midis Spitalit Spanjoll të Institutit Mjekësor të Kërkimit Spitalor Mar (IMIM) dhe Institutit Kërkimor të Acidit Yndyror për të parë nëse nivelet e gjakut të acideve yndyrore omega-3 mund të përdoren për të parashikuar me saktësi rrezikun e vdekjes. Studiuesit shikuan të dhënat e 2,240 të rriturve mbi 65 vjeç, të cilët ishin pjesë e Framingham Offspring Cohort, një studim afatgjatë që ka ndjekur shëndetin e banorëve të një qyteti të Massachusetts që nga viti 1971. Koha mesatare e kaluar për monitorimin e secilit pacient ishte afërsisht 11 vjet.

Sipas rezultateve të studimit, edhe një rritje prej 1% e niveleve të omega-3 në teste uli ndjeshëm mundësinë e vdekshmërisë së parakohshme. Autori i studimit Aleix Sala-Vila nga Grupi Kërkimor i Rrezikut Kardiovaskular dhe Ushqyerjes i IMIM-it tha: “Duke pasur nivele më të larta të këtyre acideve në gjak, si rezultat i përfshirjes së rregullt të vajit të peshkut në dietë, rrit jetëgjatësinë me gati pesë vjet.” Ata gjithashtu zbuluan se përfshirja e omega-3 ishte një tregues i mirë për jetë më të gjatë, ndërsa pirja e duhanit ishte shkak i një jete më të shkurtër.

Hulumtimet e mëparshme kanë lidhur gjithashtu shkallën e vdekshmërisë së hershme me omega-3. Një studim tjetër i botuar në revistën Nature Communications duke përfshirë acidet yndyrore si omega-3 mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së hershme me 13%. Ai zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare dhe gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e disa sëmundjeve malinje.

Asnjëherë nuk është vonë

Gjetjet e studimit ishin të papritura pasi zbuluan se katër lloje të acideve yndyrore në gjak ishin të lidhura me një shans më të ulët të vdekjes. Kjo përfshin dy acide yndyrore të ngopura, të cilat dihet se rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare kur konsumohen në sasi të mëdha.

Ata gjithashtu zbuluan se bërja e ndryshimeve të vogla por të duhura në dietën tuaj mund të ketë një ndikim shumë të fuqishëm në jetën tuaj. Autorët gjithashtu theksuan faktin se mosha e njerëzve të përfshirë në studim tregon gjithashtu se nuk është kurrë vonë për të bërë këto ndryshime në dietën tuaj.

Burimet e acideve yndyrore Omega-3 që mund të përfshini në dietën tuaj

Omega-3 janë acide yndyrore të nevojshme që trupi ynë kërkon të funksionojë siç duhet. Një nga avantazhet e tyre më domethënëse është se ato duket se kanë veti anti-inflamatore. Ajo ofron shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, artritin, zvogëlimin e inflamacionit dhe parandalimin e disa sëmundjeve kronike. Ushqimet që janë të pasura me omega-3 përfshijnë:

-Peshk yndyror i ujrave të ftohtë si skumbri, salmoni, toni, sardelet, etj.

-Vaj i gjallë i merlucit

-Goca deti

-Arrat dhe farat

-Vajra bimore

-Ushqimet e fortifikuara si vezët, kosi, lëngjet, qumështi, soja, etj.

Ndërsa këto burime të omega-3 janë të mira për shëndetin tuaj, është gjithmonë një ide e mirë të diskutoni përdorimin e ndonjë ilaçi ose shtese me mjekun tuaj.