Më shumë stuhi priten pas tornados në Misisipi

Moti më i ashpër mund të jetë rrugës për në shtetin amerikan të Mississippi-t pas tornadove që vranë 26 njerëz, ka paralajmëruar guvernatori.

Guvernatori Tate Reeves tha se rreziqe të konsiderueshme mbeten në pjesë të shtetit.

Qindra njerëz janë zhvendosur pas tornadove që shpërthyen Misisipi dhe Alabama të premten mbrëma.

Kryetari i një prej qyteteve më të prekura tha se kishte humbur miqtë personalë në katastrofë.

Tornadoja e së premtes ishte më vdekjeprurësi në shtetin e Mississippi-t në më shumë se një dekadë. Të paktën 25 njerëz kanë vdekur në shtet, me një person të konfirmuar të vdekur në Alabaman fqinje.

Pemët janë shkulur, kamionët janë përmbysur në shtëpi dhe linjat e energjisë janë rrëzuar nga tornado – i klasifikuar si “i dhunshëm” dhe i dhënë vlerësimi i dytë më i lartë i mundshëm.

Të shtunën, të mbijetuarit e fatkeqësisë mund të shiheshin duke ecur përreth, të trullosur dhe të tronditur. E diela, nga ana tjetër, ka qenë një zgjua aktiviteti.

Vullnetarët, disa që vijnë nga Arkansas, Luiziana dhe Tenesi fqinjë, kanë ndihmuar me operacionin e pastrimit.

Presidenti Joe Biden ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur burime federale për të ndihmuar me shpëtimin dhe reagimin në disa nga qytetet më të goditura.

Shkatërrimi është aq i madh sa duhet të jetë e vështirë të dish se ku të fillosh. Ekuipazhet po punojnë për të hequr pemët e thyera që po bllokojnë linjat e energjisë elektrike, me mijëra njerëz që humbasin energjinë gjatë stuhisë së së premtes.

Janë ngritur stacione jashtë disa prej ndërtesave të pakta që ende janë pjesërisht në këmbë, ku njerëzit mund të mbledhin ujë dhe sanduiçe.

Por ndërsa komunitetet lokale po përballen me përgjigjen, ka paralajmërime për stuhi të tjera të forta që do të vijnë.