Një tajfun i fuqishëm godet jugun e Japonisë

Jugu i Japonisë mëngjesin e sotëm është goditur nga tajfuni i fuqishëm Talim i pasuar nga era me stuhi dhe reshje. Trafiku hekurudhor dhe ajrorë janë pezulluar, raporton Anadolu Agency (AA).

Agjencia meteorologjike e Japonisë raporton se tajfuni me shpejtësi 162 kilometra në orë sot në mëngjes ka goditur ishullin jugor Kyusho dhe se ekziston mundësia e cunamit, përmbytjeve dhe rrëshqitjeve.

Për shkak të stuhisë janë pezulluar rreth 700 fluturime, kurse kompania hekurudhore lokale njoftoi se qarkullimi është ndërpre në të gjitha linjat kryesore në rajon.

Meteorologët njoftojnë se tajfuni pritet të lëviz drejt veriut, ku reshjet e dendura do të zhvendosen edhe në Tokio dhe pjesë tjera të Japonisë.