“Nuk duam drama të reja në Siri”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se nuk dëshirojnë të ndodhin drama dhe kriza të reja humanitare në asnjë rajon të Sirisë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk duam drama dhe kriza të reja humanitare as në Idlib, as në rajone të tjera të Sirisë”, tha Erdoğan në një konferencë të përbashkët për media pas samitit trepalësh për Sirinë në Soçi të Rusisë në të cilin morën pjesë edhe presidenti rus Vladimir Putin dhe ai iranian Hasan Ruhani.

Erdoğan theksoi se fundi i terrorit është kapitullimi dhe se “organizatat terroriste që shënjestrojnë qoftë vendin tonë, qoftë Iranin, janë të destinuara të humbin”.

Duke folur për vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) nga Siria, presidenti turk tha se tërheqja në fjalë nuk duhet të krijojë mundësi për organizatat terroriste.

“Është kusht që kjo të menaxhohet pa krijuar vakum autoriteti i cili do të keqpërdoret nga PYD, YPG dhe DEASH”, tha Erdoğan.