Qofte shtëpie në qull me Arra

Tradita e kuzhinës shqiptare ofron një larmishmëri recetash e gatimesh speciale, nga ato që tërheqin oreksin me shijen e tyre fantastike.Një prej këtyre recetash, qoftet me qull dhe arra.Është ndër gatimet me shijen më të përkryer që lezetosin tryezën kur i përgatit e shërben.

Përbërësit

 • 300-400 gr mish i grirë
 • 2 feta të holla buke
 • 1 kokërr vezë
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1-2 kokrra qepë
 • 4 thelpinj hudhrash
 • Nenexhik
 • Majdanoz
 • Kripë

Për qullin

 • 2 lugë gjelle me miell
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 3-4 garuzhde me ujë
 • 2 lugë gjelle me arra të shtypura
 • Kripë

Përgatitja
Përgatisni qoftet si zakonisht. Bashkoni të gjithë përbërësit në një enë.
Fetat e bukës lagini me pak ujë që të zbuten para se t’i hidhni tek përbërësit.
Përziejini të gjitha bashkë derisa të krijohet një masë homogjene.
Më pas masën e krijuar ndajeni në toptha të vegjël.
Kalojini në miell, skuqini dhe lërini mënjanë.
Ndërkohë në tiganin ku kemi skuqur qoftet hedhim miellin e kaurdisim për pak dhe shtojmë ujin e kripë dhe vijojmë ta përzjejmë derisa të krijohet një masë kremoze por jo shumë e trashë.
Masa zihet për 2-3 minuta dhe hiqet nga zjarri.
I hidhet pak uthull si dhe arra të shtypura. Sipas dëshirës hidhen edhe hudhra të shtypura.
Në pjatë vendosen qoftet dhe mbulohen me qullin e përgatitur spërkaten me pak majdanoz të freskët dhe jani gati për t’u shërbyer.