Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Sulme vetëvrasëse në Siri, deri tani flitet për 38 të vdekur

Sulme vetëvrasëse në Siri, deri tani flitet për 38 të vdekur

Një sulm vetëvrasës në jug të Sirisë, vrau të paktën 38 persona raporton BBC.

Sulmi ndodhi në qytetin Sëeida, bën të ditur media shtetërore dhe Shteti Islamik tha se ishte pas dhunës.

Grupi i monitorimit, Observatorët sirianë të të drejtave të njeriut thanë se të paktën 30 persona të tjerë janë plagosur.

Qeveria siriane ka rimarrë kontrollin në pjesën më të madhe të jugut të Sirisë.

Agjencia e lajmeve Sana raportoi një sulm vetëvrasës në Sëeida dhe tha se militantët gjithashtu sulmuan trre fshatra në verilindje të qytetit.

Grupi i monitorimit raportoi një varg sulmesh në qytet dhe në provincë

Tre atentatorë me rripa me eksploziv shpërthyen në qytetin Sëeida  ndërsa shpërthime të tjera pati në fshatrat në veri dhe lindje të qytetit” thuhet në deklaratë.

/Ora News.tv/