Takimi Trump-Putin është ende në fuqi, konfirmon Shtëpia e Bardhë

US President Donald Trump (L) chats with Russia's President Vladimir Putin as they attend the APEC Economic Leaders' Meeting, part of the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) leaders' summit in the central Vietnamese city of Danang on November 11, 2017. / AFP PHOTO / SPUTNIK / Mikhail KLIMENTYEV (Photo credit should read MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/Getty Images)

Takimi mes presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit rus Vladimir Putin do të vazhdojë siç është planifikuar, pavarësisht nga tensioni lidhur me ndërhyrjet e pretenduara të Moskës në zgjedhje, konfirmon Shtëpia e Bardhë.

Dyshja do të takohet për bisedime në kryeqytetin finlandez, Helsinki, të hënën.

“Mbetet në fuqi,” u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders.

Por ka zëra se takimi do të anullohet pasi SHBA akuzuar 12 oficerë të inteligjencës ruse për ndërhyrje të zgjedhjeve.

Nga ana e saj, Rusia tha se ‘ishte në kërkim të takimit’.

“Ne e konsiderojmë Trump një partner negociator,” tha këshilltari i Kremlinit Yuri Ushakov. “Gjendja e marrëdhënieve dypalëshe është shumë e keqe. Ne duhet të fillojmë t’i rregullojmë ato.”

Njoftimi se rusët ishin akuzuar për sulme ndaj zyrtarëve demokratë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 nxitën një luftë të ndezur midis Uashingtonit dhe Moskës.

Ministria e jashtme e Rusisë tha se pretendimet ishin një “grumbull i skemave të konspiracionit” që synonin të “dëmtojnë atmosferën” përpara takimit të së hënës.

Ai tha se nuk kishte dëshmi që lidhnin ndonjë nga zyrtarët apo inteligjencën ushtarake.

Por Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Rod Rosenstein këmbënguli se “qëllimi i konspiratorëve ishte që të ketë një ndikim në zgjedhje”./Ora News.