Tërmetet e forta i largohen Shqipërisë

Pas valës së tërmeteve të njëpasnjëshme që goditën tokën shqiptare me epiqendër në detin Adriatik, tani goditjet më të shpeshta dhe më të forta nuk janë më në këtë zonë por janë larguar.

Shërbimet botërore që monitorojnë tërmetet tregojnë se vetëm gjatë orëve të natës është ndjerë një tërmet i lehtë në Adriatik ndërsa tërmetet më të forta janë ndjerë në Japoni, SHBA dhe Kili.

Tërmeti me forcë 6.4 Rihter u ndje deri në 8 ballë dhe shkatërroi mijëra banesa si dhe shkaktoi 51 viktima në Shqipëri.