Turqia e çliron Afrinin

Forcat e Armatosura Turke dhe Ushtria e Lirë Siriane (FSA) të dielën morën kontrollin e plotë të Afrin veriperëndimore të Sirisë, njoftoi të dielën Presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas korrespondentëve të Agjencisë Anadolu në terren, trupat hynë në qendrën e qytetit në orën lokale rreth orës 5 (GMT0200).

Në një orë, trupat hynë në qendër të qytetit nga anët e lindjes, perëndimit dhe veriut. Gjatë hyrjes, disa mina të vendosura nga terroristët në pikat hyrëse të rrethit u shpërthyen ndërsa luftëtarët e FSA avanconin në qendër të qytetit.

Pa hasur ndonjë rezistencë, ata morën kontrollin e plotë të qendrës së qytetit.

FSA – pas marrjes së kontrollit të lagjeve më të mëdha Ashrafieh, Jamiliyah dhe Mahmudiyah në veri të qendrës së qytetit – përparuan drejt zonës së vjetër të autobusit, sipas korrespondentëve.

Terroristët e YPG / PKK – para fillimit të Operacionit Dega e Olive – mbajtën civilë peng në qendër të qytetit, në një përpjekje për t’i përdorur ato si mburoja njerëzore. Tani, civilet jane ne duar te sigurta. /MESAZHI/