Vdes në Moskë i dyshuari për helmimin e agjentit Litvinenko

Dmitry Kovtun

Dmitry Kovtun, një nga dy burrat rusë të akuzuar nga Britania për helmimin e kritikut të Kremlinit Alexander Litvinenko në Londër në vitin 2006, ka vdekur nga COVID-19 në një spital në Moskë, tha të shtunën agjencia e lajmeve TASS.

Agjenti Litvinenko vdiq disa javë pasi kishte pirë çaj jeshil të mbushur me polonium radioaktiv-210 në hotelin Millennium të Londrës, ku takoi Kovtun dhe të dyshuarin tjetër, Andrei Lugovoy.

Hetuesit britanikë gjetën gjurmë të poloniumit në vendet në të gjithë Londrën ku dy burrat kishin qenë, duke përfshirë zyra, hotele, aeroplanë dhe stadiumin e futbollit të Arsenalit. Ata mohuan të kishin kryer helmimin dhe Rusia refuzoi t’i ekstradonte për t’u përballur me gjyqin.

Litvinenko, një shtetas britanik, ishte një ish-oficer i KGB-së, i cili ishte bërë një kundërshtar i hapur i presidentit rus Vladimir Putin. Që në shtratin e tij të vdekjes, ai akuzoi Putinin se urdhëroi vrasjen e tij, por Kremlini gjithmonë ka mohuar çdo rol. /mesazhi

Alexander Litvinenko