Zbehen shpresat për të gjetur të gjallë nga barka e emigrantëve në Greqi

Kassem Abu Zeed mori avionin e parë nga Gjermania për në Greqi, pasi kuptoi se gruaja dhe kunati i tij ishin në një peshkaretë të mbushur me emigrantë që zbriti në detin Mesdhe.

Ndërsa anijet e shpëtimit u nisën të enjten në kërkim të qindra njerëzve të zhdukur në tragjedi, të afërmit e emigrantëve u mblodhën në qytetin grek të Kallamatës për të kërkuar të dashurit e tyre.

“Hera e fundit që folëm ishte tetë ditë më parë dhe (gruaja ime) më tha se po bëhej gati të hipte në varkë,” tha Abu Zeed për Associated Press. “Ajo u pagoi 5,000 dollarë” kontrabandistëve. “Dhe më pas të gjithë e dimë se çfarë ndodhi.”

Abu Zeed, një refugjat sirian 34-vjeçar që jeton në Hamburg, tha se Esra Aoun, 21 vjeçe dhe vëllai i saj 19-vjeçar, Abdullah, rrezikuan kalimin e rrezikshëm nga Libia në Itali pasi nuk arritën të gjenin një mënyrë ligjore për t’u bashkuar me të në Gjermani.

Autoritetet greke janë kritikuar se nuk kanë luajtur për të shpëtuar pasagjerët e varkës së mbipopulluar, edhe pse një anije e rojes bregdetare e shoqëroi atë për orë të tëra dhe e pa e pafuqishme kur ajo fundosej brenda pak minutash.

Zyrtarët grekë argumentuan se emigrantët refuzuan vazhdimisht ndihmën dhe këmbëngulën për të vazhduar rrugën për në Itali, por ekspertët ligjorë thonë se ky nuk ishte justifikim.

Në zhvillime të tjera, nëntë të mbijetuar u arrestuan me dyshimin se i përkisnin rrjetit të kontrabandës që organizoi udhëtimin, tha roja bregdetare. Televizioni shtetëror ERT tha se të dyshuarit ishin të gjithë shtetas egjiptianë.

Shanset që gruaja e Abu Zeed të kishte mbetur gjallë nga fundosja, ku humbën jetën të paktën 78 vetë, ishin të ulëta. Një operacion i madh kërkim-shpëtimi që përfshin një duzinë anije dhe tre avionë nuk gjeti të mbijetuar që nga faza e tij fillestare herët të mërkurën, kur u shpëtuan 104 persona.

Asnjë nga të mbijetuarit nuk ishte grua. Tani Abu Zeed shpreson se Abdullahu mund të jetë në mesin e burrave nga Siria, Egjipti, Pakistani dhe nga territoret palestineze të vendosur përkohësisht në një depo në Kalamata ose që ndoshta po rikuperohet në spitale nga hipotermia dhe ekspozimi.