8 ushqime që lehtësojnë menjëherë kapsllëkun

Mënyra e jetesës e ulët dhe zakonet e dobëta të ngrënies, gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga lëvizje të parregullta të zorrëve.

Ka shumë arsye që mund të çojnë në kapsllëk, përfshirë stresin dhe problemet e tretjes, por zakonet e këqija të ngrënies janë fajtori më i madh.

Pra, ekziston një grup ushqimesh që mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni simptomat e kapsllëkut. Sidoqoftë, këshillohuni me mjekun tuaj nëse përjetoni kapsllëk kronik.

1. Luleshtrydhe

Luleshtrydhet njihen për aftësinë e tyre për të forcuar sistemin imunitar, sepse ato janë të pasura me vitaminë C. Sasitë e larta të fibrave të tretshme të pranishme në farat e luleshtrydheve ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut natyrshëm.

2. Kosi

Megjithëse produktet e qumështit tentojnë të përkeqësojnë simptomat e kapsllëkut, kosi mund t’i zvogëlojë ato. Kjo sepse përmban probiotikë, të cilët janë baktere të mira që mbajnë sistemin tuaj të zorrëve të shëndetshëm.

3. Kumbulla

Kumbullat përmbajnë sorbitol i cili shërben edhe si laksativ, duke ndihmuar lëvizjet e zorrëve.

4. Bollguri

Bollguri ndihmon ata që vuajnë nga kapsllëku.

5. Fara liri

Farat e lirit janë plot lëndë ushqyese. Vetëm një lugë gjelle fara liri përmban 3 gramë fibra, përkatësisht 8-12% të konsumit të rekomanduar ditor për burrat dhe gratë, përkatësisht. Mund të shtoni farë liri në shumë vakte dhe smoothie.

6. Fasulet e zeza

Një filxhan fasule të zeza i siguron trupit tuaj më shumë se 15 gramë fibra të tretshme, të cilat luajnë një rol jetësor në lëvizjet e zorrëve, informon albeu.com.

7. Brokoli

Brokoli përmban rreth 10% të marrjes së rekomanduar ditore të fibrave dietike, duke siguruar një tretje të shëndetshme.

8. Bajame

Të pasura me yndyrna të shëndetshme, bajamet përmbajnë shumë lëndë ushqyese, përfshirë fibrat e tretshme. Sidoqoftë, kërkohet moderim. Synoni të mos konsumoni më shumë se një grusht bajame në ditë.