Administrata e Palestinës përgatitet të marrë masa kundër Izraelit

Presidenti palestinez Mahmud Abbas zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin amerikan të Shtetit), Antony Blinken.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve “Wafa”, Abbas gjatë bisedës i tha Blinken se administrata e tij është në proces të marrjes së masave kundër Izraelit, i cili nuk i përmbahet rezolutave ndërkombëtare.

Duke theksuar se nuk është e mundur të heshtësh ndaj asaj që po ndodh në vend për momentin, Abbas tha se Izraeli vazhdon qëndrimin e tij të njëanshëm, veçanërisht në Jerusalem, dhe se kolonët hebrenj sulmojnë Kompleksin Al-Aksa.

Mahmud Abbas gjatë bisedës gjithashtu tha se Organizata për Çlirimin e Palestinës duhet të hiqet nga lista amerikane e terrorizmit dhe të rihapet Konsullata Amerikane në Jerusalemin Lindor.

Blinken vuri në dukje se administrata e Presidentit Joe Biden mbetet e përkushtuar ndaj një zgjidhjeje me dy shtete, përfshirë ndalimin e zgjerimit të vendbanimeve hebraike, ruajtjen e ‘status quo’-së dhe parandalimin e dëbimit të palestinezëve nga lagjet e Jerusalemit.

Duke thënë se Konsullata e SHBA-së në Jerusalem do të rihapet, Blinken tha se një delegacion i nivelit të lartë do të diskutojë të gjitha këto çështje përpara vizitës së Bidenit në rajon.

Blinken gjithashtu tha se është i mendimit që vrasja e gazetares Shirin Abu Aqila, e cila ishte objektivi i plumbave të ushtarëve izraelitë ndërsa ishte në detyrë muajin e kaluar, duhet të hetohet.

Administrata e ish-Presidentit amerikan Donald Trump mbylli konsullatën amerikane në Jerusalemin Lindor në vitin 2019.

Planifikohet që Presidenti amerikan Joe Biden të vizitojë Izraelin dhe Palestinën në fund të muajit. /trt