Bayerni fiton titullin e pestë radhazi, bëhet kampion edhe matematikisht

Bajerni i Mynihut është kampion i Gjermanisë për sezonin 2016-2017.

Bavarezët siguruan matematikisht titullin falë fitores 6-0 kundër Volfsburgut në transfertë.

27 herë kampionët e Bundesligës tani kanë 73 pikë, dhjetë më shumë se Lajpcigu kur kanë mbetur vetëm tri ndeshje deri në fund të kampionatit.

Titulli i pestë radhazi vjen si një ngushëllim për skuadrën e Karlo Ançelotit, që brenda një jave pa të eliminohej nga Liga e Kampioneve dhe Kupa e Gjermanisë.

Sa për kronikë, goleadën ndaj Volfsburgut e vulosën dopieta e Levandovskit dhe finalizimet e Alabës, Robenit, Mylerit dhe Kimishit