Biznese shqiptare nga Turqia të gatshme të investojnë në Gjilan

0
Një grupë biznesesh shqiptare nga Turqia kanë vizituar Komunën e Gjilanit. Ata janë pritur nga nënkryetarja Leonora Morina Bunjaku dhe nënkryetari Kadir Hyseini. Ajo në...

Turqia trajnon FSK-në për automjetet luftarake Vuran

0
Forca e Sigurisë së Kosovës, bashkë me KFOR-in turk, janë duke mbajtur trajnime për vozitjen në terrene të vështira me mjetet luftarake të tipit...

Turqia rikonfirmon votën pro anëtarësimit të Kosovës në KiE

0
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Sabri Tunç Angılı. Sipas njoftimit për media nga Zyra e...

Deputetja turke në Asamblenë Parlamentare të KiE-së: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes...

0
Seda Gören Bölük, deputetja e Turqisë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, ka rekomanduar votimin pro anëtarësimit të Kosovës në KiE, duke bërë...

Marrëveshja ushtarake Kosovë-Turqi: Sot diskutohet në Komisionin e Mbrojtjes

0
Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes sot do të mbajë mbledhje, në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e...

Në bashkëpunim me ushtrinë turke, FSK përfundon trajnim për ngritjen e kapaciteteve ushtarake

0
Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka bërë të ditur se pjesëtarët e FSK-së në Regjimentin e Tretë të Këmbësorisë (R3K) kanë përfunduar me sukses...

Komandanti i KFOR-it del në terren me ushtarët turq, në vijën kufitare

0
Komandanti i KFOR-it, Özkan Ulutaş, është takuar sot me personelin turk të KFOR-it, bashkë me të cilët kanë patrulluar përgjatë vijës kufitare administrative. Në njoftimin...

Miratohet marrëveshja me Turqinë, përfshihet shkëmbimi i inteligjencës ushtarake

0
Në mbledhjen e radhës të Qeverisë së Kosovës është bërë miratimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Kornizë Ushtarake ndërmjet Qeverisë së Republikës së...

Gjenerali turk: Do ta mbështesim Kosovën në arritjen e qëllimeve të saj strategjike

0
Shefi i Departamentit për Marrëdhënie me Jashtë të Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë, gjeneral brigade Omer Nafiz Gulmezoglu, ka thënë se Turqia do të...

Ministri Maqedonci priti në takim gjeneralin e lartë turk, Gulmezoglu

0
Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, i shoqëruar nga Shefi i Stafit të Shtabit të FSK-së, gjeneral brigade, Ilir Qeriqi dhe zyrtarë dhe oficerë të...