Në bashkëpunim me ushtrinë turke, FSK përfundon trajnim për ngritjen e kapaciteteve ushtarake

0
Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka bërë të ditur se pjesëtarët e FSK-së në Regjimentin e Tretë të Këmbësorisë (R3K) kanë përfunduar me sukses...

Komandanti i KFOR-it del në terren me ushtarët turq, në vijën kufitare

0
Komandanti i KFOR-it, Özkan Ulutaş, është takuar sot me personelin turk të KFOR-it, bashkë me të cilët kanë patrulluar përgjatë vijës kufitare administrative. Në njoftimin...

Miratohet marrëveshja me Turqinë, përfshihet shkëmbimi i inteligjencës ushtarake

0
Në mbledhjen e radhës të Qeverisë së Kosovës është bërë miratimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Kornizë Ushtarake ndërmjet Qeverisë së Republikës së...

Gjenerali turk: Do ta mbështesim Kosovën në arritjen e qëllimeve të saj strategjike

0
Shefi i Departamentit për Marrëdhënie me Jashtë të Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë, gjeneral brigade Omer Nafiz Gulmezoglu, ka thënë se Turqia do të...

Ministri Maqedonci priti në takim gjeneralin e lartë turk, Gulmezoglu

0
Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, i shoqëruar nga Shefi i Stafit të Shtabit të FSK-së, gjeneral brigade, Ilir Qeriqi dhe zyrtarë dhe oficerë të...

Gërvalla takon homologun turk, flasin për mbështetjen ndaj Kosovës për KiE dhe NATO

0
Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka takuar ministrin e jashtëm të Turqisë, Hakan Fidan. Sipas komunikatës, thuhet se temë diskutimi ka qenë mbështetja...

Osmani nga Turqia: Përkundër gjenocidit të kryer nga Serbia, Kosova ka zgjedhur dialogun

0
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Forumin Diplomatik të Antalisë tha se përkundër gjenocidit të kryer në vend nga Serbia, Kosova ka zgjedhur dialogun...

Krasniqi nga Antalia: Kosova ka nevojë për përkrahjen e Turqisë për anëtarësim në NATO...

0
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi po qëndron në Turqi, ku edhe ka marr pjesë në Forumin Diplomatik të Antalisë. Krasniqi nga...

Osmani telefon Erdoganin për ditëlindje: Mirënjohës për mbështetjen nga Turqia

0
Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka telefonuar presidentin turk për ditëlindje, gjersa kanë biseduar edhe për raportet e shkëlqyera ndërmjet dy shteteve. Osmani...

Rama-Erdoganit: Ju e fituat bastin me shqiptarët, e thatë dhe u bë

0
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka thënë sot presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, se e ka fituar bastin me shqiptarët. Ai, në konferencën e...