Gërvalla takon homologun turk, flasin për mbështetjen ndaj Kosovës për KiE dhe NATO

0
Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka takuar ministrin e jashtëm të Turqisë, Hakan Fidan. Sipas komunikatës, thuhet se temë diskutimi ka qenë mbështetja...

Osmani nga Turqia: Përkundër gjenocidit të kryer nga Serbia, Kosova ka zgjedhur dialogun

0
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Forumin Diplomatik të Antalisë tha se përkundër gjenocidit të kryer në vend nga Serbia, Kosova ka zgjedhur dialogun...

Krasniqi nga Antalia: Kosova ka nevojë për përkrahjen e Turqisë për anëtarësim në NATO...

0
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi po qëndron në Turqi, ku edhe ka marr pjesë në Forumin Diplomatik të Antalisë. Krasniqi nga...

Osmani telefon Erdoganin për ditëlindje: Mirënjohës për mbështetjen nga Turqia

0
Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka telefonuar presidentin turk për ditëlindje, gjersa kanë biseduar edhe për raportet e shkëlqyera ndërmjet dy shteteve. Osmani...

Rama-Erdoganit: Ju e fituat bastin me shqiptarët, e thatë dhe u bë

0
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka thënë sot presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, se e ka fituar bastin me shqiptarët. Ai, në konferencën e...

Turqia i jep mbështetje Kosovës në fushën e sigurisë

0
Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është takuar me homologun turk, Hakan Fidan, me të cilin diskutuan mbi partneritetin mes dy...

Erdogani i dërgon Osmanit letër për pavarësi: Marrja e komandës së KFOR-it tregon rëndësinë...

0
Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në 16 vjetorin e pavarësisë, ka pranuar telegram urimi nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. Në letrën...

KFOR-i turk mundëson mësimin e shqipes në Mamushë

0
Kosova ka disa komunitete pakicë. Derisa mbi 92% e popullatës janë shqiptarë, pjesa tjetër janë serbë, romë, boshnjakë, ashkalinj, egjiptian, goranë e turq. Por...

Kosova dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje ushtarake

0
Kosova dhe Turqia kanë nënshkruar marrëveshje ushtarake kornizë për të thelluar bashkëpunimin ushtarak në shumë drejtime. Marrëveshja është nënshkruar nga ministri i Mbrojtjes së Kosovës,...

Hasani falënderon Turqinë për angazhimin në njohjen e Kosovës

0
Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani, ka pritur në takim homologun nga Turqia, Hakan Fidan në vizitën e tij të parë si ministër...