Interesim i madh nga qytetarët për anijen më të madhe luftarake turke “TCG Anadolu”

0
Anija më e madhe luftarake turke "TCG Anadolu", e cila u bë pjesë e inventarit të marinës turke më 10 prill, i priti qytetarët...

Zonja e parë e Turqisë: Jeta pa mbeturina, ilaç për ndryshimet klimatike

0
Bota mund të shërohet nga sëmundja e ndryshimeve klimatike nëpërmjet jetës pa mbeturina e në favor të mjedisit, tha të martën zonja e parë...

Tërmetet në Turqi dhe Siri ngrenë alarmin mbi cilësinë e ndërtimeve në Kosovë

0
Verifikim i objekteve formale që janë ndërtuar para viteve ‘90 është kualifikuar i domosdoshëm për të trajtuar fortësinë e tyre ndaj goditjeve sizmike. Sipas...

Presidentja Osmani autorizon dërgimin e FSK-së në Turqi

0
Presidentja Vjosa Osmani ka autorizuar dërgimin e trupave të FSK-së në Turqi, pas tërmeteve të njëpasnjëshme në këtë vend që i morën jetën qindra...

Të prekurit e tërmeteve mirëpriten në gjithë Turqinë

0
Të prekurit e tërmeteve që muajin e kaluar goditën Turqinë po mirëpriten nëpër të gjitha provincat e vendit, raporton Anadolu. Pas tërmeteve me magnitudë 7.7...

Përkthyesi shpërthen në lot derisa përkthen rrëfimin e ekipit boshnjak në Turqi

0
Pas tërmetit shkatërrues që preku 10 provinca turke e po ashtu edhe Sirinë, ekipet e kërkimit dhe shpëtimit nga bota që kanë kryer punën...

Ministri turk i Mbrojtjes dhe homologu i tij grek vizitojnë rajonin e prekur nga...

0
Ministri i Mbrojtjes Kombëtare i Turqisë, Hulusi Akar, zhvilloi një takim me ministrin grek të mbrojtjes, Nikolaos Panagiotopoulos, raporton Anadolu. Ministri grek Panagiotopoulos i cili...

Vjosa Osmani takohet me Erdoganin: Të përkushtuar ta forcojmë bashkëpunimin

0
Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka pritur sot në takim presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu. Në takimin e zhvilluar në Stamboll u diskutua për...

Ambasadori i Turqisë për situatën në veri: Vetëm një zgjidhje diplomatike do të...

0
Ambasadori i Turqisë në Kosovë, Sabri Tunç Angili në një intervistë ekskluzive për Telegrafin ka folur për marrëdhëniet Turqi –Kosovë, investimet turke në vendin...

Të gjitha mjetet janë mobilizuar në Turqi pas tërmeteve të fuqishme, thotë presidenti Erdogan

0
Turqia ka mobilizuar të gjitha institucionet, personelin dhe burimet e saj për zonat e goditura nga fatkeqësitë që nga tërmetet në provincat e saj...