Chelsea i shkakton humbjen e tetë në kampionat Newcastlet

Chelsea ka shënuar fitore në kuadër të xhiros së 15 të Ligës Premier.

Londinezët triumfuan para shikuesve të vetë në stadiumin Stamford Bridge kundër Newcatle Unitedit me rezultat 3-1, ku shkëlqeu me dy gola mesfushori Eden Hazard.

Tre golat e parë u shënuan në pjesën e parë dhe u krijua përshtypja se do të ketë shumë gola, por që në 45 minutshin e dytë u shënua vetëm një i tillë.

Festa e futbollistëve të mysafirëve
Në fakt, londinezët pësuan të parët gol në të 12 minutë përmes Dwight Gaylet, i cili shfrytëzoi një huti të mbrojtjes së vendasve.

Por, të besuarit e trajnerit Antonio Conte reaguan shpejtë dhe për njëzet minuta rikthyen rezultatin.

Fillimisht e barazoi rezultatin në të 21 minutë Eden Hazard për t’i lënë vend dhjetë minuta më vonë Alvaro Moratas, i cili realizoi gol me kokë.

Eden Hazard, golashënues i dyfishtë

Në pjesën e dytë The Blues vazhduan me sulme të njëpasnjëshme dhe me këtë rast shënuan edhe një gol.

Ishte Eden Hazard që shënoi në të 74 minutë nga pika e bardhë, ku paraprakisht në golashënuesin kishte bërë një ndërhyrje të palejuar Karl Darlow.

Deri në fund të takimit më nuk pati gola dhe kështu, takimi përfundoi në dobi të kampionit me rezultat 3-1.

Pas kësaj, Chelsea mbetet në vendin e tretë të renditjes tabelore me 32 pikë ndërsa Newcastle mbetet në pozitën e 12 me 15 pikë.