Cilat ushqime nuk duhet të hani nëse vuani nga gjëndrra tiroide

Hipertiroidizmi është gjendje që ndodh atëherë kur gjëndrat tiroide nuk prodhojnë hormone të mjaftueshme.

Kjo ndodh te të gjithë personat, pavarësisht nga mosha dhe gjinia, por më shpesh nga kjo sëmundje preken femrat.

Niveli i ulët i hormoneve tiroide mund të shkaktojë shumë çrregullime të mëdha shëndetësore.

Për të përmisuar funksionin e tiroidës është e rëndësishme që t’i mbaheni dietës.

Rritja e konsumimit të ushqimeve të pasura me vitaminë B dhe hekur është shumë me rëndësi.

Gjithashtu, duhet të konsumoni edhe ushqime që janë të pasura me vitaminën A.

Nuk do të gaboni aspak nëse konsumoni ushqime të freskëta dhe organike, si boronica, qershi dhe domate.

Shmangni ushqimet që mund të ndikojnë në gjëndren tiroide, si brokoli, lakra, spinaqi, lulelakër dhe spinaq.

Pija që do të stabilizonte gjëndrat tiroide duhet të përmbajë qershi.

Studime të shumta kanë theksuar se edhe kanella dhe xhenxhefilli kanë efekt pozitiv në shëndet./Mesazhi/