Erdogan: Çanakalaja lajmëtare e pavarësisë së Turqisë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përshëndeti të shtunën Ditën e Fitores dhe të Dëshmorëve në Çanakala, e cila shënon përvjetorin e fitores kyçe të vitit 1915 gjatë Luftës së Parë Botërore.

“Beteja e Çanakalasë ishte prova e Luftës sonë të Pavarësisë, lajmëtari i themelimit të Republikës së Turqisë.

“Ne e shohim Çanakalanë si një nga betejat më të vështira dhe më të bekuara që kombi ynë ka dhënë për të ekzistuar në këto troje. Pavarësisht se sa kohë ka kaluar, ne gjithmonë e kujtojmë me krenari atë epope të madhe të shkruar këtu 108 vjet më parë,” tha Erdogan në një ceremoni. në provincën veriperëndimore të Çanakalasë.

Erdogan tha se beteja ishte një udhëkryq në të cilin një komb gjen identitetin e tij origjinal përmes fitores së lavdishme dhe rilindi nga hiri i tij.

Çanakala nuk është vetëm një çështje krenarie për ne, por edhe një burim frymëzimi që na jep vullnetin për të luftuar përballë vështirësive.

Turqia ka kapacitetin të qëndrojë kundër sfidave, t’i kthejë krizat në mundësi dhe të lindë nga hiri i saj përsëri me shtetin dhe kombin e saj, shtoi Erdogan.

– Fushata e Çanakalasë

Dhjetëra mijëra ushtarë vdiqën në një nga betejat më të egra në botë 106 vjet më parë, në fushatën e Çanakalasë në Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore.

Beteja u zhvillua midis 25 prillit 1915 dhe 9 janarit 1916.

Britania dhe Franca donin të siguronin aleatin e tyre Rusinë, pasi Gadishulli i Galipolit ofronte një rrugë detare për atë që atëherë ishte Perandoria Ruse.

Qëllimi i tyre ishte të pushtonin Stambollin, në atë kohë kryeqytetin e osmanëve.

Turqit zmbrapsën një sulm detar dhe pati mijëra viktima nga të dyja palët gjatë ofensivës tetë-mujore.

Kur edhe fushata tokësore dështoi, forcat pushtuese u tërhoqën.

Fitorja kundër forcave aleate rriti moralin e palës turke, e cila më pas vazhdoi të zhvillojë një luftë pavarësie në vitet 1919-1922, dhe përfundimisht formoi një republikë në vitin 1923 nga hiri i perandorisë së vjetër.