Escobar të dielën viziton Bosnjën, refuzon takimin me Dodik

Gabriel Escobar

I Dërguari i Posaçëm për i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, do ta zhvillojë vizitën e parë zyrtare që prej emërimit në këtë pozitë.

Ai të dielën do të arrijë në Bosnjë dhe Hercegovinë, ku do të zhvillojë një mori takimesh.

Siç raporton Klix.ba, Escobar nuk do të takohet me anëtarin serb të Presidencës së Bosnjës, Milorad Dodik, transmeton Klankosova.tv.

Kjo vizitë e tij lidhet me zhvillimet e fundit në Bosnjë ku ditë më parë u prova që të ndryshohet Ligji për Zgjedhje, veprim të ngjalli reagime të shumta.