Haradinaj tregon si do të bëhet financimi i bashkësive fetare në Kosovë

Në përgjigjen për deputetin Glauk Konjufca, kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se ai ka takuar disa përfaqësues të Bashkësisë Islame por edhe përfaqësues të bashkësive tjera.

Ka thënë se janë pajtuar që është mirë ta kenë një ligj të tillë.

“Kam takuar zyrtarë të Bashkësisë Islame, përfaqësues të Tarikateve dhe të tjerët,. Jemi dakorduar që më mirë të kemi një ligj të tillë se sa të mos e kemi fare’, ka thënë Haradinaj.

Ai ka folur edhe për mënyrën e financimit të bashkësive fetare.

“Te financimi, u tha se Qeveria nuk financon.  S’ke pse me pasë klauzolë për një rast të caktuar, kemi kërkuar me hjekë sepse nuk është praktikë e mirë. Ka plot vende që bashkësitë fetare marrin një shumë të caktuar, një shumë në një situatë, por ajo është në vullnetin e qeverive por nuk është parapa me ligj”, ka thënë Haradinaj./Periskopi/