Holanda arreston burrin që dyshohet se planifikoi masakrën në Ruandë

Prokurorët holandezë thanë të premten se një burrë nga Ruanda është arrestuar bazuar në një kërkesë ekstradimi nga Ruanda mbi dyshimin se është i përfshirë në gjenocidin afrikan të vitit 1994, raportoi AP të premten.

Burri 65 vjeç ka jetuar në Holandë që kur iu pranua azili më 1999.

“Më 1994 burri ishte oficer i xhandarmërisë në Ruanda. Sipas autoriteteve atje, ai luajti një rol të rëndëishsëm në masakrat e kryera në kryeqytet, Kigali, dhe në bashkinë e Muginas”, thanë prokurorët në një deklaratë.

Vrasjet masive të popullsisë tutsi në Ruandë filluan më 6 prill 1994 kur një aeroplan ku ishte presidenti Juvenal Habyarimana u rrëzua dhe u përplas në Kigali duke vrarë edhe liderin i cili si shumë si Ruandë edhe ai ishte hutu etnik.

Komuniteti tutsi u fajësua se rrëzoi aeroplanin edhe pse e mohuan dhe më pas filluan t’i vrisnin, përfshirë fëmijë.

Rreth 30,000 civilë thuhet se janë varrë gjatë masakrës Mugina.

Prokurorët thanë se burri ishte i përfshirë në planifikimin dhe ekzekutimin e masakrave në Mugina. /koha