Ja pse duhet të konsumoni më shpesh qiqra!

Për më tepër, qiqrat janë të pasura me proteina dhe janë një zëvendësues i shkëlqyer i mishit në shumë pjata vegjetariane dhe vegane. Lexoni përfitimet e tij shëndetësore më poshtë:

1.Të pasura me lëndë ushqyese

Qiqrat përmbajnë një sasi të moderuar të kalorive dhe disa vitamina si vitamina B dhe minerale si mangani. Është gjithashtu një burim i mirë i fibrave dhe proteinave.

2.Mbajnë nën kontroll urinë

Proteina dhe fibra në qiqra mund t’ju ndihmojnë të mbani nën kontroll oreksin tuaj. Mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur pasi ndihmon në reduktimin e marrjes së kalorive gjatë vakteve.

3.Të pasura me proteina bimore

Qiqrat janë një burim i shkëlqyer i proteinave me bazë bimore dhe janë një zgjedhje e shkëlqyer për ata që nuk hanë mish ose produkte shtazore. Një porcion prej 1 filxhani (164 gram) siguron afërsisht 14,5 gram proteina. Proteina e qiqrave mund t’ju ndihmojë jo vetëm të kontrolloni oreksin, por edhe të përmirësoni shëndetin e kockave.

4.Rregullon peshën tuaj trupore

Fibrat dhe proteinat që gjenden te qiqrat, si dhe përmbajtja e tyre relativisht e ulët kalori, mund t’ju ndihmojnë të mbani një peshë të shëndetshme.

5.Rregullon sheqerin në gjak

Qiqrat mund të ndihmojnë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak në disa mënyra. Para së gjithash, qiqrat karakterizohen nga një indeks glicemik mjaft i ulët (GI), i cili është një tregues se sa shpejt rritet sheqeri në gjak pas ngrënies. Studime të shumta kanë treguar se një dietë që përfshin ushqime me indeks të ulët glicemik mund të normalizojë nivelin e sheqerit në gjak. Fibrat dhe proteinat në qiqra, megjithatë, mund të ndihmojnë më tej në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

6.Normalizon tretjen e ushqimit

Qiqrat janë të pasura me fibra, të cilat ofrojnë përfitime të shumta për shëndetin e tretjes. Fibrat e qiqrave janë të tretshme në natyrë dhe mund të ndihmojnë në rritjen e numrit të baktereve të shëndetshme në zorrët tuaja, por edhe në parandalimin e rritjes së tepërt të baktereve të pashëndetshme. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në një rrezik të reduktuar të kushteve të caktuara të tretjes, të tilla si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) dhe kanceri i zorrës së trashë.

7.Mund të mbrojë kundër disa sëmundjeve kronike

Qiqrat mund të zvogëlojnë rrezikun e disa sëmundjeve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin dhe diabetin e tipit 2.

8.Mund të përmirësojë shëndetin e trurit

Qiqrat mund të përmirësojnë ndjeshëm shëndetin e trurit sepse janë një burim i shkëlqyer i kolinës, e cila luan një rol të rëndësishëm në funksionin e trurit. Ky lëndë ushqyese thelbësore nevojitet për të prodhuar neurotransmetues specifikë, të cilët veprojnë si lajmëtarë kimikë për qelizat nervore të trupit tuaj. Për më tepër, qiqrat përmbajnë gjithashtu një sasi të madhe të magnezit, një mineral që është thelbësor për funksionin nervor. Përveç magnezit, qiqrat përmbajnë edhe selen dhe zink, minerale të afta për të reduktuar simptomat e ankthit dhe depresionit.

9.Parandalon mungesën e hekurit

Qiqrat janë një burim i shkëlqyer hekuri dhe siç e dini, hekuri është i përfshirë në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, si dhe në rritjen fizike, zhvillimin e trurit, metabolizmin e muskujve dhe aspekte të tjera të shëndetit. Nëse nuk merrni mjaftueshëm nga ky mikronutrient kyç, aftësia e trupit tuaj për të prodhuar qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut mund të rrezikohet. Mund të çojë në mungesë hekuri, një gjendje e karakterizuar nga simptoma të tilla si dobësi, lodhje dhe gulçim. Prandaj, qiqrat janë një opsion i shkëlqyeshëm për njerëzit me rrezik të lartë të mungesës së hekurit, siç janë veganët dhe vegjetarianët. Ai gjithashtu përmban vitaminë C, e cila mund të rrisë përthithjen e hekurit në trup.