Koreja e Veriut hedhë raketa mbi Japoninë

Koreja e Veriut ka gjuajtur një raketë balistike mbi territorin e Japonisë, duke krijuar tensione të reja në rajon.

Raketa arriti një lartësi prej rreth 770 km (478 milje), duke udhëtuar 3.700 km përpara se të binte në det, thotë ushtria e Koresë së Jugut.

Kryeministri japonez Shinzo Abe tha se vendi i tij do të tolerojë veprime të rrezikshme dhe provokuese.

 

Para dy javësh, Koreja e veriut ka zhvilluar teste të bombës me hidrogjen, duke alarmuar gjithë botën. /MESAZHI/