Kosova e mrekullueshme, fitore me spektakël ndaj Maltës

Kosova ka shënuar fitore të mrekullueshme ndaj Maltës me rezultat 3-1, pas një paraqitje jashtëzakonisht dominuese në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Një atmosferë impozante e krijuar nga mbi 12 mijë shikues në stadiumin me emrin e legjendës “Fadil Vokrri” ndikoi për një paraqitje po ashtu që do të mbahet gjatë në mend nga djemt tanë.

Me kombinime të bukura dhe me qetësi në mbrojtje, Kosova krijoi rastet e para.

Fillimisht Edon Zhegrova krijoi hapësirën i pari, duke rrezikuar me një gjuajtje portën mysafire.

Pas 30 minutash lojë, ishte një pasim i mençur nga Valon Berisha ai që gjeti të hapur Benjamin Kolollin që vazhdoi formën e tij të shkëlqyer me klubin e Zurichut, duke e bartur për Kosovën për 1-0 dhe gëzimin e madh në stadium.

Deri në fund të pjesës së parë Edon Zhegrova qëlloi shtyllën, dhe Vedat Muriqi me portën zbrazur nuk arriti që të dyfishonte epërsinë.

Kjo u hakmorr në pjesën e dytë, kur shënuan maltezët.

Pas kornerit të parë të harkuar nga Failla, ishte kapiteni Agius ai që me kokë realizoi për 1-1 (51′).

Nga ky moment filloi një ofensivë e madhe e Dardanëve, që krijuan shumë raste shënimi duke bombartuar portën kundërshtare.

Edon Zhegrova qëlloi shtyllën sërish duke u treguar i pafat, dhe në rastin vijues, Muriqi me një rrotullim të shkëlqyer tipik për një sulmues klasi shënoi për 2-1 dhe epërsinë shumë të merituar (68′).

Pas inkuadrimit të Milot Rashicës loja në sulm vetëm sa mori edhe më shumë intensitet dhe pas një pasimi të Rashicës, sërish Kololli gjeti portën me një goditje të ulët për 3-1.

Deri në fund të ndeshjes nuk ndryshoi rezultati pavarësisht tendencës së Kosovës për të shënuar.

Pas kësaj fitore, Kosova gjendet në vendin e parë të Grupit 3 të Ligës D me shattë pikë, pasuar nga Azerbaixhani që gjendet në vendin e dytë me pesë pikë pasi mposhti Ishujt Faroe në udhëtim.

/Telegrafi/