Kremlini: Perëndimi shkaktoi krizën globale të ushqimit

Dmitry Peskov

Vendet perëndimore kanë shkaktuar një krizë globale ushqimore duke vendosur sanksionet më të rënda në historinë moderne kundër Rusisë, ka deklaruar Kremlini, shkruan skynews.

“Rusia ka qenë gjithmonë një eksportues i besueshëm i grurit,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Ne nuk jemi burimi i problemit. Burimi i problemit që po shkakton urinë globale janë ata që vendosën sanksione kundër nesh dhe vetë sanksionet.”

Rusia dhe Ukraina së bashku përbëjnë gati një të tretën e furnizimeve globale të grurit.

Ukraina është gjithashtu një eksportues i madh i misrit, elbit, vajit të lulediellit dhe vajit të rapit, ndërsa Rusia dhe Bjellorusia, e cila ka mbështetur Moskën në luftë dhe është sanksionuar gjithashtu përbëjnë mbi 40% të eksporteve globale të lëndës ushqyese.

Organizata e Kombeve të Bashkuara kanë thënë se 36 vende mbështeten tek Rusia dhe Ukraina për më shumë se gjysmën e importeve të grurit, duke përfshirë disa nga më të varfrat, mes tyre Libanin, Sirinë, Jemenin, Somalinë dhe Republikën Demokratike të Kongos.

Javën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ai ishte në kontakt të vazhdueshëm me Rusinë, Ukrainën, Turqinë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Europian në një përpjekje për të rivendosur eksportet e drithërave nga Ukraina, ndërsa kriza globale e ushqimit po përkeqësohet.

Presidenti rus Vladimir Putin, tha Kremlini, gjithashtu ra dakord me vlerësimin e Kombeve të Bashkuara se bota u përball me një krizë ushqimore që mund të shkaktojë uri në botë. /abcnews