Lewandowski fiton “Këpucën e Artë” për vitin 2021

Sulmuesi i Bayern Munich sot ka marrë çmimin si golashënuesi më i mirë.

Lewandowski arriti të fitojë “Këpucën e Artë” falë 41 golave të shënuar të edicionin 2020/21 në Bundesliga, shkruan lajmi.net.

Futbollisti ishte fantastik pasi arriti të shënojë këto gola në vetëm 29 ndeshje të luajtura, dhe poashtu kishte 7 asistime.

Edicionin e kaluar Lewa kishte mesatare prej 1.65 golave/asistimeve për ndeshje, një shifër shumë e lartë kjo duke lënë prapa yjet e tjetër të futbollit evropian.

Ai sot pranoi “Këpucën e Artë” në një ceremoni si golashënuesi më i mire i sezonit që lamë pas.

Polaku është duke shkëlqyer edhe në këtë sezon, aktualisht ka shtatë gola të shënuar pas pesë xhirove të para në Bundesligë.