Merkel flet për takimin e së shtunës me Putinin

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar se takimi i saj me presidentin rus Vladimir Putin të shtunën nuk do të prodhojë ndonjë përparim në konfliktet në Ukrainë dhe Siri.

“Është një takim pune nga i cili nuk priten rezultate specifike – por numri i problemeve që na zënë – nga Ukraina dhe Siria në çështjen e bashkëpunimit ekonomik – është aq e madhe saqë është e justifikuar të jetë në një dialog të përhershëm”, tha Kancelarja.

Merkel bisedoi edhe me presidentin francez Emmanuel Macron të premten, përpara takimit të saj me Putinin dhe diskutoi situatën në Ukrainë dhe Siri, tha zyra e Macronit.

Merkel dhe Putin herën e fundit u takuan në Soçi në maj, kur ata provuan për të kapërcyer dallimet gjatë vizitës së parë të Kancelares gjermane në Rusi që kur ky vend aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës në 2014.

Aneksimi dhe konflikti që pasoi ndërmjet separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore dhe ushtrinë ukrainase filluan përleshjen më të ashpër mes tyre që nga Lufta e Dytë Botërore.

Rusia dhe Gjermania bien dakord që një marrëveshje paqeje e ndërmjetësuar ndërkombëtarisht, e njohur si Marrëveshja e Minskut, duhet të zbatohet plotësisht për t’i dhënë fund konfliktit, por nuk mund të pajtohet me mandatin e misionit paqeruajtës të U.N.

Marrëdhëniet midis dy vendeve janë gjithashtu të tensionuara nga tubacioni i Nord Stream 2 që bartë gaz nga Rusia në Gjermani.

Ukraina ka frikë se tubacioni do të lejojë Rusinë të shkëpusë atë nga biznesi i transitit të gazit.

Fqinjët e Europës Lindore të Gjermanisë, të shqetësuar nga shkeljet e Rusisë, kanë ngritur shqetësime rreth projektit.

Një zëdhënës i Merkelit tha këtë javë se Bashkimi Europian ishte ende në bisedime me Rusinë për të siguruar që Ukraina të vazhdojë të luajë një rol në biznesin fitimprurës të tranzitit të energjisë edhe pas përfundimit të Nord Stream 2.

Në Siri, Gjermania dëshiron që Putin të finalizojë një armëpushim të qëndrueshëm atje me Shtetet e Bashkuara.