Merkel: Sanksionet ndaj Rusisë për Sirinë mbeten si opsion

BERLIN (AA) – Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se sanksionet kundër Rusisë për veprimin e saj ushtarak në Siri mbetet një opsion, raporton Anadolu Agency (AA).

Merkel tha se së bashku me presidentin francez dhe presidentin rus do të bisedojnë për Sirinë në margjina të takimit të planifikuar për Ukrainën të mërkurën në Berlin, por paralajmëroi se nuk duhet të pritet ndonjë mrekulli.

Të dy liderët kanë kritikuar ashpër mbështetjen e Rusisë ndaj forcave të presidentit sirian, Bashar al-Asad.

“Mendimi se nuk ka alternativë, duke përfshirë edhe sanksionet, mund të hiqet nga tyreza në bazë të situatës, por prioritet është që të shikojmë se si të ulim vuajtjet e njerëzve në çfarëdo mënyre, dhe kjo do të jetë objekt i bisedimeve të nesërme”, ka thënë Merkel.