Përfitimet shëndetësore që lidhen me ngrënien e shpeshtë të pjeshkave

Pjeshka është një frut i preferuar që shumë njerëz pëlqejnë ta hanë. Ato mund të shijohen në shumë mënyra dhe në kombinime të ndryshme dhe është e dëshirueshme që të përfshihen sa më shumë në dietë. Përveçse janë të shijshme, pjeshkët janë edhe shumë të shëndetshme dhe shoqërohen me disa përfitime shëndetësore që ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm.

Ndikim pozitiv në sistemin e tretjes

Sipas Health Shots, pjeshkët janë fruta që përmbajnë fibra, të cilat janë thelbësore për funksionimin normal të sistemit tretës. Përafërsisht njëqind gramë pjeshkë kanë 1,5 gram fibra, dhe është fibra që është çelësi për promovimin e tretjes së shëndetshme, pohon dietologia Devananda VM.

Konsumimi i rregullt i pjeshkës ndihmon me probleme të tilla si diarreja dhe kapsllëku, pasi ato sigurojnë tretje të qetë dhe funksionim të zorrëve, thekson dietologia.

Ato ndikojnë në humbjen e peshës

Pjeshkët janë të ulëta në kalori dhe nuk përmbajnë yndyrë dhe falë përmbajtjes së fibrave, ato janë një zgjedhje e shkëlqyer për të gjithë ata që duan të humbin peshë ose të mbajnë peshën e dëshiruar trupore. Pjeshkët janë një zgjedhje e shkëlqyer për një meze të lehtë, sepse ato gjithashtu nxisin një ndjenjë të ngopjes, duke siguruar kështu që një person të mos hajë tepër gjatë ditës dhe të zgjedhë ushqime ndoshta jo aq të shëndetshme, shkruan Index.hr.

Forcimi i sistemit imunitar

Përveçse janë të shijshme, pjeshkët mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Dietologu thekson se ngrënia e pjeshkës “forcon sistemin imunitar, mbron nga sëmundjet si ftohja e zakonshme dhe përmirëson funksionin e përgjithshëm imunitar”, raporton Health Shots. Ky frut gjithashtu përmban polifenole dhe antioksidantë anti-inflamatorë që ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

Ndikim pozitiv në shëndetin e zemrës

Ata individë që kanë mungesë të kaliumit duhet të fillojnë të hanë më shpesh pjeshkë. Sipas Health Shots, rreth njëqind gramë pjeshkë kanë 122 miligramë kalium, i cili mund të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut dhe ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Mbrojtja e lëkurës

Ngrënia e pjeshkës mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultravjollcë falë antioksidantëve, vitaminës C dhe beta-karotenit. Ky frut jo vetëm që mbron lëkurën, por edhe përmirëson pamjen e saj, duke i dhënë asaj një pamje më të shëndetshme dhe më rrezatuese.

Ndikimi në shëndetin e syve

“Pjeshkët janë të pasura me vitaminë A dhe beta-karoten, të cilat ndikojnë pozitivisht në shëndetin e syve”, pohon dietologia. Konsumimi i rregullt i këtij fruti shumë të popullarizuar ndihmon në ruajtjen e shikimit të mirë dhe redukton ndjeshëm rrezikun e kataraktit ose kataraktit, pra turbullimit të thjerrëzave të syrit, transmeton Health Shots.