Përmbytet anija, 42 të vdekur e qindra të zhdukur

Të paktën 42 njerëz kanë vdekur pasi një anije që mbante qindra njerëz u përmbyt në liqenin Victoria, Tanzani.

Një zyrtar i tha agjencisë së lajmeve Reuters se numri i të mbyturve mund të jetë më shumë se 200.

Anija MV Nyerere u përmbys pranë bregut midis ishujve të Ukora dhe Bugolora.

Mendohet se anija e mbingarkuar u përmbyt kur njerëzit në bord u zhvendosën në njërën anë ndërsa po ankorohej.

Zyrtarët thënë se anija mbante më shumë se 400 pasagjerë. Rreth 100 vetë u shpëtuan, ndërsa 32 raportohet se janë në gjendje kritike.

Shifra të sakta, megjithatë, ende duhet të konfirmohen. Reuters raportoi se personi që shpërndau biletat për udhëtimin gjithashtu vdiq, ndërsa regjistrimi i të dhënave ka humbur./Ora News