Protestuesit në Zveçan lëshojnë këngë nacionaliste

Situata në Zveçan vazhdon të jetë e qetë, teksa protestuesit serbë janë mbledhur.

Gazetarja e Tëvë 1, Florijeta Dernjani bën të ditur se protestuesit kanë lëshuar edhe këngë nacionaliste.

Disa qytetarë janë mbledhur sot në mëngjes para ndërtesës së Kuvendit Komunal të Zveçanit dhe kanë shpalosur një flamur të Serbisë.

Sipas mediave serbe, flamuri është 250 metra i gjatë.

Protestueve në fillim iu drejtua Srđan Milosavljević, ish-kryetari i Këshillit Komunal të Zveçanit, i cili bëri thirrje për protesta paqësore dhe që qytetarët të mos sulmojnë trupat e KFOR-it. /