Pse është i rrëzikshëm vaji i lulediellit

Shumica e njerëzve blejnë kryesisht vajin e lulediellit dhe të bimëve të tjera. Me ngrohjen e këtyre dy vajrave krijohen substanca të dëmshme, që më pas përfundojnë në trup duke dëmtuar organizmin e njeriut.

Prandaj, shmangni përgatitjen e ushqimit me këto lloje të vajit. Për sallatë, perime të gatuara në avull përdorni vajin e arrave, sezamit apo të lirit. Vaji i arrave është shumë i shëndetshëm për sistemin kardiovaskular.

Sallatave ju dhuron shije më të bukur, por mund të përgatisni edhe lakrën jeshile, e po ashtu edhe ta lyeni peshkun e pjekur në skarë. Vaji i sezamit është i mirë për shëndetin e zemrës, sepse ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Herën tjetër, kur shishja me vaj luledielli apo bimor të jetë shpenzuar, zëvendësojeni me vaj ulliri, kokosi, të kikirikëve. Vaji i ullirit është i pasur me acidet që ulin nivelin kolesterolit të keq, duke shtuar kolesterolin e mirë.

Vetëm dy lugë vaj ulliri në ditë ulin rrezikun për t’u rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Vaji i kikirikëve është i pasur me vitamina E, duke bllokuar absorbimin e kolesterolit në zorrë të trashë./Mesazhi/