Putin zhvillon bisedë telefonike me homologun iranian Raisi

Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar bisedë telefonike me presidentin iranian, Ebrahim Raisi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bisedimet mbuluan tema në fushën e marrëdhënieve dypalëshe midis Rusisë dhe Iranit, thuhet në deklaratën e Kremlinit.

Në takim u diskutua edhe për marrëveshjen bërthamore të Iranit dhe u theksua se “përpjekjet diplomatike duhet të vazhdojnë për këtë çështje në mënyrë që të arrihet një marrëveshje përfundimtare”.

Të dy liderët prekën çështjet e stabilitetit dhe sigurisë rajonale dhe u konfirmua mbështetja për formatin e Astanës, Türkiye (Turqi) Rusi dhe Iran për zgjidhjen e çështjes siriane. /aa